Alstroemeria


Alstroemeria, popularnie nawywana Peruwiańską Lilią lub Lilią Inków, jest południowoamerykańskim rodzajem około pięćdziesięciu gatunków kwiecistych roślin, pochodzących głównie z zimnych, górzystych terenów Andów.
Została nazwana na cześć szwedzkiego barona Clausa von Alstroemera, przez jego bliskiego przyjaciela Karola Linneusza.

Nasiona tej rośliny były jednymi z wielu zebranych przez Alströmera na wyprawie do Południowej Ameryki w 1753 roku. Jednak sama roślina jako pierwsza opisana została przez francuskiego botanistę Luisa Feuillée. Astroemerie to bulwiaste lub kłączowe byliny. Młoda roślina wyrasta z głównego kłącza, natomiast kolejne 5 do 7-miu kłączy wyrasta z głównego odnóża, wypuszczając rocznie około 60 do 180 kwitnących łodyżek.

Same rośliny rosną na wysokość od 50 do 130 cm. Każda wznosząca się łodyga wypuszcza lancetowate liście, a łodygi są zakończone kwiatostanem o wyglądzie parasola z 3-ma do 10-ciu kwiatów. Te natomiast składają się z sześciu nakrapianych płatków, podbarwionych podłużnymi plamami oraz kontrastującymi łatami. Hodowcy starają się uzyskać odmiany o jednobarwnych kwiatach, bez plamek, jednakże póki co są one bardzo małe.

Pielęgnacja i zastosowanie: Wyodrębnionych zostało wiele odmian. Do produkcji kwiatów wykorzystuje się ok 190 odmian w kolorach od odcieni bieli poprzez złote i zielonkawe żółcie, pomarańcze aż do barw takich jak morelowy, różowy, czerwony, purpurowy czy lawendowy.

Kwiat, który przypomina lilię w miniaturze, jest bardzo popularny na rynku kwiatów ciętych we wszelkich kompozycjach bukietowych i aranżacjach kwiatowych. Alstroemerie stoją w wazonie około dwóch tygodni.

Przejdź do  Katalogu Alstroemerii

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej?   Napisz do nas>>

Wszelkie prawa zastrzeżone
M.A Wojtas
informacja o cookies


O nas Tulipany Lilie Alstroemeria Hortipol